U subotu, 9. studenog 2024. godine održano je zajednički cjelodnevni stručni skup Društva Heraldica Slovenica (HS) i Hrvatskog heraldičkog i zastavoslovnog društva (HGZD) u sjedištu Društva »Braće Hrvatskoga Zmaja« (DBHZ) u Kuli nad Kamenitim vratima, u Zagrebu. Zaista impresivan i povijesno, heraldički i zastavno iznimno zanimljiv prostor bio je prikladna kulisa za susret srodnih društava te razmjenu mišljenja i međusobno upoznavanje članova navedenih udruga.
Susret je otvorio Veliki meštar DBHZ prof. dr. sc. Mislav Grgić, Zmaj Strossmayerski, koji je zaželio dobrodošlicu svim sudionicima i ukratko predstavio zanimljiv prostor u kojem se održavalo savjetovanje, nakon čega je uslijedio kratki prikaz povijesti i misije DBHZ.
Uslijedili su pozdravni govori predsjednika HGZD-a pukovnika doc. dr. sc. Željko Heimer, Zmaja od Mesničkih vrata, meštar obredničara DBHZ i predsjednik HS, Aleksandera Hribovška, koji su predstavili oba društva i članove nazočne na susretu.
Nakon uvodnih riječi uslijedio je niz zanimljivih predavanja. Prvo predavanje održao je dr. sc. Mario Jareb koji je predstavio kratku povijest hrvatskog grba i zastave. Nakon predavanja uslijedila je zanimljiva rasprava, u kojoj su sudjelovali i slušatelji, i to o nekim nedoumicama oko izrade hrvatske trobojnice. Uslijedilo je predavanje predsjednika HGZD-a Željka Heimera koji nam je predstavio zmajsku heraldiku te grbove i zastave u samoj kuli. Predavač je na taj način povezao zanimljivu temu i impresivan prostor u kojem smo se nalazili i u kojem se nalazilo na tone grbova i zastava čije je značenje i povijest opisao i objasnio na najljepši način. Završno predavanje održao je kancelar društva HS Anže Hobič, koji je iznio povijest nastanka slovenske državne zastave te neke nove spoznaje i naglaske koji još nisu prikazani u slovenskoj historiografiji.
Nakon niza predavanja uslijedilo je predstavljanje različitih znanstvenih monografija iz područja heraldike i veksilologije, koje su posljednjih godina objavljene u Hrvatskoj. Prof. dr. sc. Tomislav Galović predstavio nam je priručnik za studente Hrvatska heraldička baština I. – odabrane teme, kojim su studentima povijesti pokušali približiti heraldičke teme i koji će se u budućnosti nadograđivati. Uslijedilo je predstavljanje ostalih monografija koje je predstavio predsjednik HGZD-a Heimer, pri čemu je HGZD Društvu HS i njegovim nazočnim članovima poklonio i neke od ovih monografija.
Nakon predavanja i predstavljanja monografija uslijedio je ručak i druženje, a nakon završetka članovi HS-a u pratnji predsjednika HGZD-a posjetili su i Muzej grada Zagreba, gdje smo uz vodstvo muzejskog vodiča i dodatna objašnjenja predsjednika HGZD-a razgledali stalni postav povijesnih izložaka s naglaskom na zbirku grbova, zastave i druge identitetske simbole koji se čuvaju u muzeju, a kojih doista nema malo. Nakon izuzetno iscrpnog obilaska muzeja, u večernjim satima vratili smo se u Sloveniju.
Ovim putem još jednom želimo zahvaliti našim domaćinima Hrvatskom grboslovnom i zastavoslovnom društvu i Družbi Braće Hrvatskog Zmaja na srdačnoj dobrodošlici i odličnoj (su)organizaciji iznimno zanimljive stručne konferencije, koja je pokazala da je takvo povezivanje srodnih društava na (supra)regionalnoj razini itekako dobrodošlo, jer postoji mnogo heraldičkih i veksiloloških tema u kojima je razmjena spoznaja iznimno je korisna i potrebna. Ujedno se još jednom zahvaljujemo na svoj doniranoj stručnoj literaturi našoj udruzi i članovima. Najveća zahvala, naravno, ide našem dobrom prijatelju doc. dr. sc. Željku Heimeru koji je duša i srce HGZD-a i koji je nosio lavovski dio organizacije i zaista se pobrinuo da se u Zagrebu osjećamo dobrodošli i vrlo toplo primljeni.
(Prema Facebook objavi Heraldica Slovenica, 11.11.2024.)