Knjiga uređivača i priređivača prof. emer. dr. h. c. Mirjane Matijević Sokol i izv. prof. dr. sc. Tomislava Galovića, Hrvatska heraldička baština I. – odabrane teme, historiografski je relevantan i dobro strukturiran izbor tekstova o hrvatskoj heraldičkoj baštini nastao radom još četrnaestorice autora. Djelo obuhvaća 362 stranice i opremljeno je opsežnim znanstvenim apartom (bibliografijom od preko 200 jedinica, bilješkama, sažetkom na engleskome jeziku i kazalom osobnih imena i zemljopisnih naziva). Uz predgovor i uvod u kojemu urednici i priređivači tematiziraju dosadašnju literaturu i pristup temi, knjiga je podijeljena na 15 poglavlja u kojima se analiziraju različiti aspekti hrvatske heraldičke baštine. U prvom poglavlju „Europski kontekst hrvatske heraldike i Pavao Ritter Vitezović kao njezin utemeljitelj“ (Galović) riječ je o povijesnom pregledu razvoja heraldike u Europi i u Hrvatskoj, o heraldičkoj terminologiji i hrvatskim heraldičkim zbornicima. Slijede poglavlja „Grbovnice – litterae armales“ (Matijević Sokol); „Heraldički izvori u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu“ (mr. sc. Ladislav Dobrica); „Heraldička zbirka Arhiva Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu“ (Suzana Miljan, mag. hist. i dr. sc. Suzana Simon); „Zbirka heraldike i sfragistike Hrvatskoga povijesnog muzeja u Zagrebu“ (Matea Brstilo Rešetar, prof.); „Biljezi identiteta: heraldika i nacionalne ideologije kod Južnih Slavena“ (prof. dr. sc. Ivo Banac); „Grbovi hrvatskog plemstva – činjenice kulturnog naslijeđa i identiteta“ (dr. sc. Dubravka Peić Čaldarović); „Povijest hrvatskog grba kao povijest dezintegracije i integracije hrvatskog prostora“ (akademik Nikša Stančić i dr. sc. Dubravka Peić Čaldarović); „Crveno ili bijelo? Bijelo ili crveno? Mitovi i činjenice o boji početnoga polja hrvatskog šahiranog grba“ (nasl. izv. prof. dr. sc. Mario Jareb); „Heraldika na kamenu – primjer grada Korčule“ (Vicko Fisković, prof.); „Grb knezova Babonića i njihovih potomaka knezova Blagajskih: heraldička obilježja, postanak i povijesne mijene“ (prof. dr. sc. Hrvoje Kekez); „Istraživanje heraldičke baštine – primjer Sisačko-moslavačke županije“ (Antonio Perković, mag. educ. hist.); „Nastanak grba grada Gline“ (dr. sc. Jakša Raguž); „Suvremena heraldika – primjer izrade novog grba“ (nasl. izv. prof. dr. sc. Ivan Botica); „Suvremena hrvatska municipalna heraldika – neke osnovne značajke“ (nasl. doc. dr. sc. Željko Heimer).
Riječ je o izboru relevantnih tema iz hrvatske heraldike od osnovnih pojmova i heraldičke prakse u srednjem vijeku i ranonovovjekovlju (doba „žive heraldike“) do ne manje zanimljivih pitanja o suvremenoj uporabi grbova, a o položaju heraldike kao pomoćne povijesne discipline i heraldičke baštine u današnjem društvu govori se i u Zaključku. Kao prilog donosi „Izvorne latinske tekstove i hrvatske prijevode odabranih grbovnica – litterae armales“ (Matijević Sokol, Galović i Maja Tabak Demo, asist.), a kao dodatak na kraju knjige je uvršten i tekst „Uvod u veksilologiju“ (Heimer). Na koncu je engleski sažetak u prijevodu Heimera, popis izvora i literature, slikovnih i drugih priloga te popis autora i suradnika.
Djelo je znanstveno relevantno po brojnim novi podacima i kontekstualizaciji dosadašnjih spoznaja ali i zbog zborničke strukture kojom poprima karakter sinteze velikoga dijela hrvatske heraldike.
Knjiga je ponajprije namijenjena studentima povijesti, povijesti umjetnosti i srodnih humanističkih znanosti kao i stručnoj publici, ali i široj javnosti zainteresiranoj za hrvatsku baštinu. Naime, suvremene studije i radovi o hrvatskoj heraldici uglavnom se odnose na pojedine regije i uža područja dok pregledi ukupne heraldičke baštine na znanstvenoj razini predstavljaju rijetkost. Riječ je o urednički vješto objedinjenom zborniku tekstova skupine autora o relevantnim temama iz hrvatske heraldike koje obuhvaćaju širi kulturno-povijesni kontekst. U tom smislu radi se o pionirskome priručniku neophodnome u nastavi pomoćnih povijesnih znanosti ali i u studiju baštinskih znanosti općenito. Djelo je pisano u skladu sa znanstvenom (historiografskom i heraldičkom) metodologijom na osnovu uvida u opsežnu literaturu i izvorno gradivo na terenu i u arhivima. Uključuje veoma iscrpnu bibliografiju te više od stotinu ilustracija (fotografija i crteža).
Djelo sintetizira i u obliku zbornika znanstvenih tekstova cjelovito prezentira slabo poznatu hrvatsku heraldičku baštinu. Ovdje izloženi znanstveni rezultati, osim u vidu priručnika za studij, naći će primjenu u širokom rasponu baštinskih disciplina. Knjiga je objavljena uz financijsku potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske u nakladi izdavačke kuće FF press Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a njome se započinje novi nakladnički niz Katedarska knjižnica: Pomoćne povijesne znanosti, odnosno Bibliotheca Cathedral: Scienciae auxiliares historiae.
(Iz recenzije akademika Stjepana Ćosića)
—
Naslov: Hrvatska heraldička baština I. – odabrane teme / priručnik za studente [In English: Croatian Heraldic Heritage I. – Selected Topics / Handbook for Students]
Uredili: Mirjana Matijević Sokol & Tomsilav Galović
Nakladnik: mjesto, godina: FF press Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu: Zagreb, 2024.
ISBN: 978-953-175-651-8
Uvez: meki
Stranica: 362
Veličina: 27×21 cm (A4, 10.6″×8.3″)
Narudžbe na https://www.knjizara-dominovic.hr/
Cijena: 20 EUR