U Knjižnici i čitaonici „Bogdan Ogrizović“, Preradovićeva 5, Zagreb, 20. studenog 2017., Hrvatsko grboslovno i zastavoslovno društvo u sklopu svoje Tribine, održalo je predstavljanje knjige Stjepana Ćosića »Ideologija rodoslovlja. Korjenić-Neorićev Grbovnik iz 1595.«
O knjizi je govorio doc. dr. sc. Tomislav Galović te autor.
Svojom monografijom u izdanju Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku i Nacionalne i sveučilišne knjižnice (NSK) u Zagreb autor na temelju novih arhivskih dokumenata i Korjenić-Neorićeve genealogije, sačuvane u Bogišićevoj zbirci u Cavtatu, dešifrira nastanak tzv. Ilirske heraldike.
Grbovnik Korjenić-Neorić, danas pohranjen u NSK, naziv je za zbriku grbova iz 1595., a koji je najraniji sačuvani prijepis zagubljenoga predloška grbovnika Petra Ohmučevića. Grbovnik je načinjen za potrebe obitelji Korjenić-Neorić, koja je izvorno obitavala u Humu, a poslije se njezini ogranci spominju u Dalmaciji. Važan je izvor za proučavanje heraldike šireg područja južnoslavenskih zemalja.
O toj temi objavljen je dosad značajan broj radova širom Balkanskog poluotoka, često s vrlo dvojbenim i romantičarskim interpretacijama. Jednako tako i sam grbovnik poslužio je mnogima u prošlosti da na temelju njega sazdaju vlastiti lažni grb. Ćosić je u ovoj sjajnoj knjizi dokazao da je zapravo riječ o „dubrovačkoj“ priči.
Knjiga sadrži analizu nastanka prvih grbovnika i genealogija i prati razvoj Ilirske heraldike sve do novijih prilagodbi iz 18. i 19. stoljeća. Na kraju knjige priložen je i Korjenić-Neorićev grbovnik iz 1595. godine. Riječ je o izuzetno zanimljivoj, odlično napisanoj i bogato ilustriranoj monografiji, koja je temelj kako za genealoško tako i za heraldičko pa i šire povijesno i suvremeno društveno proučavanje identiteta na jugoistoku Europe.